Tekanna från South West Ceramics (tidig Paul Cardew) design som ursprungligen tillverkades från 1980-talet. Har ett arrangemang av 'lakritssorter' placerade på varandra med en lakritsväng som handtag.
Mått: ca 28,5 hög, ca 23, 5 cm tvärs över.
Bruksskick. Färgbortfall, glasyrsprickor, ytsmuts.