PAUL CARDEW. tekanna, "Basset".

2394038. PAUL CARDEW. tekanna, "Basset".

Tekanna från South West Ceramics (tidig Paul Cardew) design som ursprungligen tillverkades från 1980-talet. Har ett arrangemang av 'lakritssorter' placerade på varandra med en lakritsväng som handtag.
Mått: ca 28,5 hög, ca 23, 5 cm tvärs över.

Bruksskick. Färgbortfall, glasyrsprickor, ytsmuts.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 052