2393701. MORTEL OCH MORTEL, BRONS.
Murbruk Höjd 12cm,, diameter vid bredaste punkten 15 cm. Pestle är 19cm.
Slitage, bucklor och repor överallt, med några små bitar saknas i kroppen, vilket resulterar i en missformad kant. Rostfläckar inuti, dock fortfarande i presentabelt skick.