STOL, rokoko, Sverige, 1700-tal.

2393059. STOL, rokoko, Sverige, 1700-tal.

Stol, rokoko, 1700-talets mitt. Björk, furu. Skuren mussla och framsarg. Målning 1800-tal. Sits lös med sadelgjord.
Höjd 99 cm
Sitthöjd ca 40 cm
Sits bredd ca 45 cm.

Antikt objekt. Lös i limningar, senare målning, ryggfäste med löst parti, se bild. Sits 1800-tal. Åldersslitage, märken och patina.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 99 cm
Sitthöjd ca 40 cm
Sits bredd ca 45 cm.

Antal besök: 769