Stol med sits och rygg i svartlackerat stavlimmat trä, med stomme i stål. Formgiven av Jonas Bohlin och framställd av Källemo. Brännstämplad.
Mått: höjd 90 cm, bredd 50 cm, sitthöjd 45 cm.
Bruksslitage repor och märken. Trädelar med sprickbildning i fogar, stomme med korrosion.