Louis-Philippe-Pendule, Frankrike, omkring 1870.

2382021. Louis-Philippe-Pendule, Frankrike, omkring 1870.

Metall med kvarvarande förgyllning/alabaster. Rikt ornament klocka fallet med perforerade utsäde pärlor och blomma ornament. Skulpturell krona med en ung bonde som vilar från skörden på en naturlig piedestal. Allegorisk skildring av sommaren. Emalj urtavla med svarta romerska index. Timme- och halvtimmes klockspel på klockan. HxBxD: ca. 40 x 40 x 9 cm.

Gott skick, små repor och repor i vissa områden. En funktionell garanti tillhandahålls inte.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 509