AUGUST STRINDBERGS SKÄRKARLSLIF M. FL. (4).

2381176. AUGUST STRINDBERGS SKÄRKARLSLIF M. FL. (4).

STRINDBERG, AUGUST. Skärkarlslif. Med illustrationer af Hilding Nyman. Stockholm, Fröléen & Comp., 1905.
8:o. 235 x 162 mm. 269 s. Brunt halvfranskt band med 3 upphöjda bind, marmorerade pärmpapper och medbundet omslag. Främre medbundna omslaget lagat, namnteckning på dess baksida.

STRINDBERG, AUGUST. Den romantiske klockaren på Rånö. Stockholm, Bonniers, 1909.
Liten 4:o. 216 x 157 mm. (2), 136, (1) s. Rött halvmarokängband med guldlinjerad rygg, 5 upphöjda bind, marmorerade pärmpapper med gulddekorlinjer, övre guldsnitt och medbundet främre omslag (Knut Hässler). Sture Fribergs exlibris och namnteckning. Annan namnteckning på titelbladet. Illustrerad med vignetter av Rikard Lindström.

Omfattar även: Röda rummet. Med akvareller och teckningar av Arvid Fougstedt. Stockholm, Bonniers, 1925 (rött halvfranskt band med guldornerad rygg, upphöjda bind, marmorerade pärmpapper och medbundet främre omslag med lagningar (Nanna Grönvalls Eftr. Gunnar Lindberg, Malmö), Sture Fribergs exlibris).

En berättelse från Stockholms skärgård. Med 8 teckningar och 4 färgplanscher. Utgiven av Strindbergssällskapet med inledning och kommentar av Torsten Eklund. Stockholm, Bonniers, 1948 (band och exlibris som ovan, bibliofilupplaga i 300 numrerade exemplar, varav detta är nummer 143).

Inalles 4 volymer.

Se beskrivning!

Gör en kostnadsfri värdering!

Inalles 4 volymer.

Se beskrivning!

Antal besök: 543