237715. GOLVVAS, mässing, lack och pärlemor, sannolikt Korea, 18/1900-tal.
Svartlackad mässing, inlägg i pärlemor föreställande fåglar körsbärsblommor och grenverk. Tillverkad i fyra delar.
Höjd ca 64 cm.
Bruksslitage, spricka i lacken, tillverkningsdefekter.