237706. KRISTALLSKÅL med silverfattning, Christian F Heise, Danmark, 1920-tal.
Silverfattning med dekor av äggstav.
Diameter 21,5 cm.
Höjd 9,5 cm.
Märkt Tre torn, HF, Oidentifierad mästarstämpel DTA?
Bruksskick.
Repor samt små nagg i bottnen.
Mindre märke på silverfattningen.
Repa i skålen.