Kurt Lindon (1910-1986), Lilla Hasselbacken i Stockholm, olja på duk, signerad, ca. 33 x 42 cm, med ram ca. 40 x 48 cm
Lilla Hasselbacken är en sedan länge etablerad caférestaurang i Stockholm. Vanliga inkluderar traditionellt många cirkus- och variationskonstnärer.
Små tecken på grund av användning.