CARLO MENSE. teckning, Siebengebirge.

2372810. CARLO MENSE. teckning, Siebengebirge.

Carlo Mense (1886-1965), teckning, Siebengebirge, akvarell och kol på papper. Naiv skildring av ett landskap exteriör med flera bönder placerade runt en lägereld med hästdragna vagnar i ett fält med utsikt över bergen, signerad längst ner till vänster och i ledning längst ner till höger med ett personligt engagemang av Vera Mense på"1. Mars 1977', 42x52,5 cm (68x84cm).

Papper något slits på övre vänstra och nedre högra sidan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 244