2372810. CARLO MENSE. teckning, Siebengebirge.
Carlo Mense (1886-1965), teckning, Siebengebirge, akvarell och kol på papper. Naiv skildring av ett landskap exteriör med flera bönder placerade runt en lägereld med hästdragna vagnar i ett fält med utsikt över bergen, signerad längst ner till vänster och i ledning längst ner till höger med ett personligt engagemang av Vera Mense på"1. Mars 1977', 42x52,5 cm (68x84cm).
Papper något slits på övre vänstra och nedre högra sidan.