236998. TRÄDGÅRSSOFFA i gjutjärn och trä, 1900-talets andra hälft.
Rygghöjd 76 cm.
Sitthöjd 44 cm.
Längd 125 cm.
Bredd ca 74 cm.
Gavlar med genombruten dekor i svärtat gjutjärn. Vitmålade träribbor.
Slitage.
Någon bräda lös.
Färgbortfall.
Gavlar något rostiga.