KAFFESERVIS i porslin, 30 delar, "Vinranka", Hackefors.
235636. KAFFESERVIS i porslin, 30 delar, "Vinranka", Hackefors.
7 kaffekoppar, höjd 6 cm
7 kaffefat, diameter 11 cm
11 assietter, diameter 15 cm
1 sockerskål, höjd 8 cm
Tryckt dekor av vinranka och förgylld kant
1 gräddsnipa, höjd 7 cm
1 kaffekanna, höjd 22 cm
1 fat, diameter
1 fat, diameter ca 8 cm.
Bruksslitage
1 kaffefat med kantnagg/avslag
Större fat med obetydlig kantnagg.
7 kaffekoppar, höjd 6 cm
7 kaffefat, diameter 11 cm
11 assietter, diameter 15 cm
1 sockerskål, höjd 8 cm
1 gräddsnipa, höjd 7 cm
1 kaffekanna, höjd 22 cm
1 fat, diameter
1 fat, diameter ca 8 cm.
Bruksslitage