2356250. VÄRLDSKARTA, skolplansch, 1948.
Världskarta "Vår jords geografiska gestaltning." Utarbetad av Bror Hallberg. Tryckeri Generalstabens Litografiska Anstalt, Stockholm 1948.
209 x 130 cm.
Tryck i fint skick, papperskanter med bruksslitage. Märken.
209 x 130 cm.