Två st afrikanska svärd varav ett s.k. bödelssvärd.
troligen 1800-talet.
Handsmidda, det ena med flätad kavel av läder.( Bödelssvärdet)
Ca 59 cm långt.
Det andra med kavel av trä är ca 68 cm långt.
Bägge två är försedda med ögla vid kavelns slut.
Begagnat bruksslitage.
troligen 1800-talet.
Ca 59 cm långt.
Begagnat bruksslitage.