ÄDELSTEN, citrin, 115,5ct.

234664. ÄDELSTEN, citrin, 115,5ct.

Transparent. Ovalt facetterad. Gul med grön underton, jämn distribution av färg.

Fjäderinneslutning vid bord, i övrigt luppren. Bruksslitage. Litet nagg på gördel samt på paviljong. Ej helt symmetrisk, god polering, goda facettmöten på krona, oregelbundna facettmöten på paviljong.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 124