234664. ÄDELSTEN, citrin, 115,5ct.
Transparent. Ovalt facetterad. Gul med grön underton, jämn distribution av färg.
Fjäderinneslutning vid bord, i övrigt luppren. Bruksslitage. Litet nagg på gördel samt på paviljong. Ej helt symmetrisk, god polering, goda facettmöten på krona, oregelbundna facettmöten på paviljong.