2345638. Skeppslampa och klocka, 1900-tal (2).
mässing/tenn I olika versioner, inklusive en fotogenlampa, hexagonalt kantad och motsvarande glaserad. 3-pass skyddsstänger som löper runt framför den. Monterad företagsplatta, inskriven på den ”CLIPPER SHIP LAMP- NO 1255-DUMBARTON, SCOTLAND-1869. H: 61cm, Dm 35cm Väggmonterad gångjärnsklocka H:33cm, DM:23cm.
Smärre tecken på slitage, klapp och insidan av klockan korroderade.