FRITZ BLÄDEL. ”Hamnscen med segelbåtar”. Olja på duk. dejta 1. 1900-talets andra hälft.
2345240. FRITZ BLÄDEL. ”Hamnscen med segelbåtar”. Olja på duk. dejta 1. 1900-talets andra hälft.
Fritz Blädel (född i München 1903, dog 1950), var en tysk målare. Signerad nedre högra: F. Blädel. Inramad Mått ca. Ram 44,5 x 85 cm, målningar 38,5 x 78,5 cm.