MATSERVISDELAR i porslin, 18 delar, Hackefors, 1940-tal.

234509. MATSERVISDELAR i porslin, 18 delar, Hackefors, 1940-tal.

Dekor av blåklockor samt förgyllda kanter.
Mattallrikar 4 st, diameter 24 cm.
Djupa tallrikar 6 st, diameter 24 cm
Assietter 6 st, diameter 21 cm.
Såsterrin, längd 22 cm.
Skål, 21x21 cm, höjd 6 cm.
Märkta Hackefors.

Slitage.
Förgyllning och dekor saknas.
Skål med avslag på fotringen.
Mattallrik med nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Såsterrin, längd 22 cm.
Skål, 21x21 cm, höjd 6 cm.
Märkta Hackefors.

Slitage.
Förgyllning och dekor saknas.
Skål med avslag på fotringen.
Mattallrik med nagg.

Antal besök: 778