2344633. YRJÖ EDELMANN (1941-2016). konstgjorda landskap.
Yrjö Edelmann (1941-2016), Konstgjord landskap, olja på duk, 1977, signerad och daterad nere till vänster, ca 95 x 95 cm, med smal ram ca. 98 x 98 cm
PROVENIENS: Privat samling Niedersachsen, tidigare inköpt från Galerie Leger, Malmö.
Yrjö Edelmann föddes i Finland och familjen emigrerade till Sverige under sin barndom. Han började rita tidigt, studerade i Stockholm och arbetade initialt som illustratör och grafiker. Hans karriär började på 1970-talet som målare och gallerier ställde ut sina verk över hela världen. Sedan dess, han har lurat tittarnas ögon med sina hyperrealistiska skildringar av vikta omslagspapper och paket. Han ställde ut i New York, Tokyo, Paris och regelbundet i USA.