THOMAS COLLIER (1840-1891). MAWDDACH-DALEN.

2336200. THOMAS COLLIER (1840-1891). MAWDDACH-DALEN.

signerad och daterad 1874? , akvarell, 24cm x 34.5cm, i original förgylld fäste och ram, 48 x 59cm overall, ramen med en applicerad platta med titel och konstnärens namn
Den avlidne fru Gina Chamberlains egendom, säljs på order av exekutörer
***Sir Austen Chamberlain, KG, PC (1863-1937), statsman, son till Joseph Chamberlain och äldre halvbror till premiärminister Neville Chamberlain. Sir Austen fungerade som finanskansler, och var kort konservativ partiledare innan han tjänade som utrikesminister. Sir Austen och Lady Ivy Chamberlain hade två söner, Joseph och Lawrence. Joseph Chamberlain (1907-1979) gifte sig med Gina, nee MacDonald (1920-2021).

generellt gott skick, skador och förluster på ram, tallrik mycket sliten med en del av konstnärens namn raderas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Rushbrooks Auctioneers
Antal besök: 317