2333562. SOFFA, vintage, 1960-tal.
Soffa, tvåsits, helklädd i ljusgrön textil av sammetstyp. Lösa dunplymåer. Nosagfjädrar undertill. Ben i ek.
1900-talets andra hälft.
Höjd 82 cm
Sitthöjd 38 cm
Längd 150
Djup yttermått 80 cm.
Slitage på armlän. Allmänt bruksslitage. Sittdynor med mindre fläckar, kappa med fläckar, se bild.
1900-talets andra hälft.
Höjd 82 cm
Sitthöjd 38 cm
Längd 150
Djup yttermått 80 cm.