PERMISSIONSBAJONETT med sköld, ovanlig dekor av tre kronor, F.M. Mattsson, Mora.
233166. PERMISSIONSBAJONETT med sköld, ovanlig dekor av tre kronor, F.M. Mattsson, Mora.
Längd exklusive slida ca 32,8 cm
-Enligt uppgift förbjöds dessa första permissionsbajonetter med tre kronor på skölden omedelbart av riksheraldikern då kronorna var exklusivt för stat och krona. Några hann dock ut på marknaden.
Slitage, märken, blad med repor och hack. Bältesögla i läder troligen med senare hål.