Motiv från Dresden 1923. Olja på pannå. Signerad A Bernhard Nilsson -23.

232924. Motiv från Dresden 1923. Olja på pannå. Signerad A Bernhard Nilsson -23.

61 x 51 cm.

Året 1923 företog den unge studenten vid Konsthögskolan en studieresa till Wien och Dresden. Det tidstypiska motivet är hämtat från en av den unga Weimarrepublikens danssalonger i Dresden.

Etiketter a tergo.

Krackelyrer, färgbortfall, restuareringsbehov.

Gör en kostnadsfri värdering!

61 x 51 cm.

Etiketter a tergo.

Antal besök: 1 749