Motiv från Dresden 1923. Olja på pannå. Signerad A Bernhard Nilsson -23.
232924. Motiv från Dresden 1923. Olja på pannå. Signerad A Bernhard Nilsson -23.
61 x 51 cm.
Året 1923 företog den unge studenten vid Konsthögskolan en studieresa till Wien och Dresden. Det tidstypiska motivet är hämtat från en av den unga Weimarrepublikens danssalonger i Dresden.
61 x 51 cm.