Werner Haftmann, ”Marc Chagall. Gouaches, teckningar, akvareller”, Barcelona, Galaxis, 1977
Richard Doschka, ”Marc Chagall zum 100. Geburtstag Gouachen och Aquarelle”, Balingen, Stadthalle, Hermann Daniel, 1986
Susan Compton, ”Chagall”, London, Kungliga konstakademin, 1985
Jean-Louis Prat, ”Marc Chagall. Noir och Blanc. Lavis et Skulpturer”, Paris, Galerie Enrico Navarra, 1990
Marc Chagall och Klaus Mayer, ”Je mets mon arc dans la nuée. Les Vitraux de Chagall på l'Église Saint-Étienne de Mayence”, Würzburg, Echter, 1984
Stefano de Rosa, ”Chagall”, Moskva, 1998
Alfred Werner, ”Chagall akvareller ang gouaches”, New York, Watson-Gutpill Publikationer, 1978
Ingo F. Walther och Rainer Metzger, ”Marc Chagall 1887-1985. Målning som poesi ”, Köln, Benedikt Taschen, 1993
Maurice Fréchuret (intendent), ”Dis-moi Blaise. Léger, Chagall, Picasso och Blaise Cendrars”, Paris, RMN, 2009
Aomi Okabe (m.fl.), ”Marc Chagall. Peintures, Skulpturer, Ceramiques”, Karuizawa, Mercian Art Museum, 1996
”Marc Chagall. Målningar och gouacher”, New York, Pierre Matisse Gallery, 1972
Sylvie Forestier, ”Marc Chagall. 147 oeuvres de la dation”, Paris, RMN, 1988
Susan Compton (red.), ”Chagall. Kärlek och scen 1914-1922", London, Royal Academy of Arts, 1998
Laura Maggioni, ”Marc Chagall. Il mesaggio biblico”, Milano, Skira, 1998.
Tecken på användning.
Tecken på användning.