FESTSKRIFT TILL HJALMAR SÖDERBERG med originalgrafik.

2326746. FESTSKRIFT TILL HJALMAR SÖDERBERG med originalgrafik.

LAURIN, CARL G. (red.). Vängåvan till Hjalmar Söderbergs 50-årsdag den 2 juli 1919.Stockholm, 1919.
Stor 8:o. 265 x 180 mm. 163 s. 14 planscher. Brunt samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, upphöjda bind, marmorerade pärmpapper med gulddekorlinjer och medbundet omslag. Lätta skrapmärken på ryggen. Putsade snitt. Konrad Schinklers exlibris på främre pärmens insida.

Förutom arkiv- och författarexemplar tryckt i 300 numrerade exemplar, varav detta är nummer 138. Innehåller signerade originalblad av bland andra Sigge Bergström, Yngve Berg, Axel Fridell, Carl Larsson, Albert Engström och Torsten Schonberg. Med textbidrag av Carl G. Laurin, Henrik Schück, Georg Brandes, Gunnar Heiberg, Werner Söderhjelm, Verner von Heidenstam, Albert Engström, Sigfrid Siwertz, Tor Hedberg, Ruben G:son Berg, Ragnar Östberg, Erik Axel Karlfeldt, Ellen Key, Henning Berger och Bo Bergman.

Se beskrivning!

Gör en kostnadsfri värdering!

Se beskrivning!

Antal besök: 638