SKÅLAR samt VAS, Parti, 7 delar, Kosta Boda glasbruk, 1900-tal.
232339. SKÅLAR samt VAS, Parti, 7 delar, Kosta Boda glasbruk, 1900-tal.
Röd skål, Kosta, H:10,5 cm
Vit skål med blått band, bottensignatur: "Konst & Glashyttan Boda, 68", H:ca 13 cm
Två kristallskålar, signerade: Kosta, H:7 cm
Platt vas med vita sträck,Kosta, H: ca 14 cm
Blå skål med prickar, Orrefors, H:ca 10 cm
Blå skål med vit rand, Ann Wolff, Transjö hytta, H:9,5 cm.
Åldersslitage, rester av klisterlappar på vit skål med blått band.
Röd skål, Kosta, H:10,5 cm