Beigegrå glasyr med brun kantdekor.
8 soppskålar, höjd 7, diam 12,5.
6 flata tallrikar, diam 26,5 cm.
5 djupa tallrikar, diam 21 cm.
6 förrättstallrikar, diam 22 cm.
1 fat, diam 34 cm.
2 skålar höjd 11-13, diam 19-23 cm.
1 skål med hänklar på fat, höjd 10, diam 12 cm.
Visst slitage, nagg på fatet.