231992. SLAGBORD, Tidigt 1800-tal.
Med utfällbara trägrindar. Originalgångjärn.En låda. Underrede med svag originalmålning. Ihopsatt med 4-kantiga träpluggar. Höjd 77cm. Längd 171cm. Bredd 111cm.
Åldersslitage. Några nitar senare. En stödgrind felar.Lådan ej original, dock antik.