Kinesisk docka. Republiken Kina.

2314115. Kinesisk docka. Republiken Kina.

Färgglatt målat huvud, händer och fötter, broderade satinkläder, h. 21 cm

PROVENIENS: Privat samling av en sjöfartshandlare vid Nordtyska Lloyd, som var anställd för den östasiatiska verksamheten i Shanghai och Yokohama fram till 1940.

ålderstecken, repmärken och gnidning, partiell färgflisning och fläckar.

Tema

1900-talets början i Shanghai och Yokohama - asiatisk konst från privata samlingar

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Antal besök: 603