GLASSERVIS, helkristall och glas, 14 delar, 1900-tal.

230874. GLASSERVIS, helkristall och glas, 14 delar, 1900-tal.

Slipad helkristall. Vas och karaffer i vanligt glas.
Vas, H: ca 18 cm.
Stor karaff, H: ca 17,5 cm
Liten karaff, H: ca 15,5 cm
Uppläggningsfat, L:34 cm, B: 18 cm
4 st. dricksglas, H:9 cm
4 st. vinglas, H: 12, 5 cm
2 st. små skålar, diam: 8 cm.

Bruksslitage. Nagg på den lilla karaffens knopp, mindre kantnagg på serveringsfatet samt på tre dricksglas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vas, H: ca 18 cm.
Stor karaff, H: ca 17,5 cm
Liten karaff, H: ca 15,5 cm
4 st. dricksglas, H:9 cm
4 st. vinglas, H: 12, 5 cm
2 st. små skålar, diam: 8 cm.

Antal besök: 1 521