GERHARD MARCKS. ”Jobb.” träsnitt. Dejting 1963.

2301760. GERHARD MARCKS. ”Jobb.” träsnitt. Dejting 1963.

Gerhard Marcks (född 18 februari 1889 i Berlin, död den 13 november 1981 i Burgbrohl), var en tysk skulptör och grafiker. Han arbetade som lärare på Staatliche Bauhaus i Weimar från 1919 till 1924.
Signerad längst ner till höger: Gerhard Marcks, längst ner till vänster numrerad 81/100. Inramad under glas. Mått: ca. Ram 34 x 28 cm, träsnitt 20 x 18 cm.

Bra skick beroende på ålder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bra skick beroende på ålder.

HannoVerum
Antal besök: 920