SLAGLÅSSTUDSARE. Tyskland/Österrike, 1600-1800-tal.

2293499. SLAGLÅSSTUDSARE. Tyskland/Österrike, 1600-1800-tal.

Slaglåsstudsare förmodligen tillverkad i tyskt kulturområd ca 1850. Räfflad hjullåspipa med smedstämpel, 1600-tal.

Slaglås med fungerande snelltryck. Kolv i valnöt med diopterfäste. Försilvrade beslag med riklig gravyr. Varbygel, delvis i trä. Kaliber: 15 mm

Längd 121 cm.

Bruksslitage, diopter saknas. Laddstake avbruten vid skoning (skoning medföljer).

Tema

Antika vapen & Militaria

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 121 cm.

Tema

Antika vapen & Militaria

Antal besök: 1 318