Slaglåsstudsare förmodligen tillverkad i tyskt kulturområd ca 1850. Räfflad hjullåspipa med smedstämpel, 1600-tal.
Slaglås med fungerande snelltryck. Kolv i valnöt med diopterfäste. Försilvrade beslag med riklig gravyr. Varbygel, delvis i trä. Kaliber: 15 mm
Längd 121 cm.
Bruksslitage, diopter saknas. Laddstake avbruten vid skoning (skoning medföljer).