2289326. THOMAS WRIGHT, bordspendyl, Dorking, England.
Fodral fanérat i mahogny, slag, dekorelement samt sidor med genombruten dekor mässing, lejonmaskaroner, urtavla daterad 1818, Höjd ca 58 cm, pendel finns.
Slitage, torrsprickor, uppdragsnyckel saknas, Ingen funktionsgaranti lämnas.