2279201. SOFFA, DUX, fällbar/ställbar rygg, 1900-talets andra hälft.
Total: Längd: 270 cm, djup 160 cm, sitthöjd 38 cm
Del tvåsitsig: Längd 172 cm, djup 72 cm
Del schäslong: Längd 92 cm, djup 160 cm.
Bruks- och åldersrelaterat slitage, patinerat skinn.