Keshan matta, Persien, 1900-tal.

2278663. Keshan matta, Persien, 1900-tal.

ull på bomull. Central medaljong på en röd bakgrund. Detta, kil och huvudgränsen polykrom, vegetabiliskt mönstrade hela. LXB: 334 x 243 cm.

Smärre tecken på slitage, löper vertikalt i mitten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 341