OKÄND KONSTNÄR. Allmogeskisser i pärm, 2 st, samt en bok, 1930/40-tal.
227782. OKÄND KONSTNÄR. Allmogeskisser i pärm, 2 st, samt en bok, 1930/40-tal.
Två pärmar med diverse kulörta skisser, samt skisser på smörpapper. Blandade motiv av allmoge, reklam och typsnitt. Sidor märkta "Wirkvarn ungdomsskola MÄLARSKOLAN". Höjd:44 cm, Bredd: ca 39 cm.
Bok "Tavelgalleri från stugor i dalarna" med färgtryck, Bredd:32 cm.
Större bruks och åldersslitage.
Lös pärm på bok samt större fuktskada..