225264. SOFFBORD, Johannes Andersen, Danmark, 1900-talets tredje kvartal.
Profilerad sarg, gavlar med svartlackerade utdragbara avlastningsskivor. Längd 160 cm + 33 cm + 33 cm. Bredd 63 cm. Höjd 50 cm.
Bruksslitage, en av de utdragbara skivorna med fläck, obetydliga lackskador.