Birgit Fechner (född. 1962), Dans med mig själv II, olja och collage på duk, 2022, signerad och daterad på baksidan, ca. 120cm x 100cm
Birgit Fechner studerade måleri i Berlin, där hon har bott sedan 1982. Hennes arbete är representerat i olika samlingar.