Släpspänne tillhörigt Paul Nordeman med diverse förtjänsttecken inom frivilligrörelsen i Sverige och Finland.
Bl a Landstormsmedaljen i silver (Gustaf V), Stockholms Landstormsförbunds "guldmedalj" i förgyllt silver, Riksförbundet Landstormens officerssällskaps silvermedalj samt frivilligmedaljen i järn (Finska frihetskriget 1918).
Inklusive komplett miniatyrsläpa.
Slitage.
Slitage.