2243172. CLUBFÅTÖLJER, ett par, 1900-talets andra hälft.
Helstoppade, klädda i brunt läder. Lös stoppad dyna. Dekorspik. Betsade ben. Total bredd c:a 80, sitthöjd c:a 43 cm.
Bruksslitage, patinerat läder med smärre bristningar och fläckar. En fåtölj med liten reva i lädret.