TAKLAMPA, brons, jugend, troligen Böhlmarks, omkring 1900.

224148. TAKLAMPA, brons, jugend, troligen Böhlmarks, omkring 1900.

Dekor av rosor och blad. Stomme i grönpatinerad brons med krokodilmönstrad kupa i frostat glas. Diameter ca 26 cm.
Invändig diameter (kupfäste) ca 23 cm.

Slitage. Kupa med nagg och smärre avslag längs kant (ej synliga i monterat läge).

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 208