TAKLAMPA, brons, jugend, troligen Böhlmarks, omkring 1900.
224148. TAKLAMPA, brons, jugend, troligen Böhlmarks, omkring 1900.
Dekor av rosor och blad. Stomme i grönpatinerad brons med krokodilmönstrad kupa i frostat glas. Diameter ca 26 cm.
Invändig diameter (kupfäste) ca 23 cm.
Slitage. Kupa med nagg och smärre avslag längs kant (ej synliga i monterat läge).