Bägare, Martin Moberg, Jönköping (1777 - 1815), 1784, höjd 10 cm Kåsa, Gustaf Adolf Bergman, Kristianstad (1812 - 1858), 1843, diameter ca 11 cm.
Bruksslitage samt bucklor och böjningar.