TENNFÖREMÅL, 2 st. Martin Moberg samt Gustaf Adolf Bergman, 1700/1800-tal.

224081. TENNFÖREMÅL, 2 st. Martin Moberg samt Gustaf Adolf Bergman, 1700/1800-tal.

Bägare, Martin Moberg, Jönköping (1777 - 1815), 1784, höjd 10 cm
Kåsa, Gustaf Adolf Bergman, Kristianstad (1812 - 1858), 1843, diameter ca 11 cm.

Bruksslitage samt bucklor och böjningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 164