SMYCKEN, silver och halvädelstenar, 1900-tal.

2235451. SMYCKEN, silver och halvädelstenar, 1900-tal.

Hänge, kula med filigran, längd ca 5,5 cm
Berlock, sko med turkos, längd ca 3 cm
Hänge, träd i ring, utskuret från ett libanesiskt mynt (25 piastres), diameter ca 2,5 cm
Hänge, kors med grön sten, gravyr Jerusalem på baksidan. Längd ca 5 cm
Ett par örhängen, med turkoser, clips. Längd ca 4 cm
Ring, med turkoser, justerbar storlek med öppet band
Ring, stämplad sterling, turkos, ringstolek 15,5 / 49
Ett par örhängen, kubformade med turkoser, längd ca 4 cm
Sammanlagd vikt ca 59 gram.

Ostämplade smycken har syratestats för silver.
Bruksslitage, turkoser saknas i ett örhänge.

Gör en kostnadsfri värdering!

Sammanlagd vikt ca 59 gram.

Antal besök: 624