TALLRIK i porslin. Dekor av tuppar. Qianlong. 1700-tal. Kina.

222192. TALLRIK i porslin. Dekor av tuppar. Qianlong. 1700-tal. Kina.

Djuptallrik med profilerad kant.
Polykrom dekor av tuppar och blommor i emaljfärg.
Diameter 23 cm.

Flera kantnagg.
Bruksslitage.
Dekor saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 23 cm.

Flera kantnagg.
Bruksslitage.
Dekor saknas.

Antal besök: 597