2218971. MADAME GRES PARIS SIDENHALSDUK.
SCARF, vintage silke, Madame Gres, Paris 33 tum 84cm kvadrat, ca 1970-tal. Gränsen är handrullad och signerad nedre högra hörnet. Madame Gres var en legendarisk Paris modedesigner, ett av de sista haute couture-husen. Hennes kundlista inkluderade hertiginnan av Windsor, Marlene Dietrich, Greta Garbo och Jackie Kennedy.