REVOLVER, 1800-tal, mässing.

REVOLVER, 1800-tal, mässing.
2218108. REVOLVER, 1800-tal, mässing.

Stomme och grepp i mässing, trumma och laddarm i stål.
Åttakantig pipa ca cal 32 i loppet, slätborrad.
Total längd ca 28 cm.
Etsad dekor på trumman.

Troligen prototyp eller gesällarbete för en finmekaniker. Förlagan bör ha varit en Colt pocket. Fungerar i mekaniken och indexerar i trumman. Glapp mellan pipa och stomme, slitage och slagmärken.

Tema

Auctionets samlade vårkvalitetsauktion 2022

Gör en kostnadsfri värdering!

Total längd ca 28 cm.
Etsad dekor på trumman.

Tema

Antal besök: 2 118