Sabel, 1800-tal.

Sabel, 1800-tal.
2211537. Sabel, 1800-tal.

Sabel, 1800-tal. Sabel med ett starkt krökt blad med ett ihåligt spår på båda sidor och figurativt, guldbakad dekorativ etsning, kärl med ribbat läderhandtag, mantel täckt i svart läder och utrustad med mässingsbeslag, samt fyra rörliga bärringar, dedikerade flera gånger till kung Stephen Báthory av Polen (1533-1586), l.102cm, bladlängd: 86cm, bladbredd: 35mm.

Åldersanpassade tecken på användning och gnidning, partiell
tecken på nötning och oxidation, repor.

Gör en kostnadsfri värdering!
2211537. Sabel, 1800-tal.

Antal besök: 1 331