BORDSPENDYL på marmorfot. Mignon. Hippolyte François Moreau, 1900-tal.
220756. BORDSPENDYL på marmorfot. Mignon. Hippolyte François Moreau, 1900-tal.
Bordsur med ur och kvinna monterade på marmorskiva med bemålade ben.
Vitemaljerad urtavla med med arabiska siffror
Plakettmärkt Mignon, Par Hip. Moreau, Med. d'or
Otydlig signatur urets baksida
Höjd 34 cm
Bredd 40 cm
Nycklar medföljer
Hippolyte François Moreau 1832-1927.
Bruksskick
Två fötter lösa, urskruvad
Ej funktionstestad.
Höjd 34 cm
Bredd 40 cm
Nycklar medföljer
Bruksskick
Två fötter lösa, urskruvad
Ej funktionstestad.