VÄGGPENDYL i Louis XV-stil, urverk stämplat Japy Frere, Frankrike. Sekelskiftet 1900.

220556. VÄGGPENDYL i Louis XV-stil, urverk stämplat Japy Frere, Frankrike. Sekelskiftet 1900.

Väggklocka med fodral av kallförgylld brons och utskuren dekor av akantusblad, rocailler
Urtavla i emaljerad plåt, arabiska numerärer
Urverk märkt 28007, 5 2 och stämplat Japy Freres & Co Med D'Honneur
Pendel medföljer
Édouard Louis Frédéric Japy och sönerna Pierre,"Fritz" and Louis drev företaget i pappans hemstad Beaucourt mellan åren 1806 - 1930.

Bruksslitage
Ej funktionstestad
Nyckel saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Pendel medföljer

Bruksslitage
Ej funktionstestad
Nyckel saknas.

Antal besök: 1 230